Kimler Implant Tedavisi Yaptırabilir, Kimler Yaptıramaz?

Kanal Tedavisi

Ağız ve diş tedavilerinin en popüler tekniklerinden olan implant uygulaması, tek diş kaybı, birden fazla diş ve bütün dişlerin eksikliği gibi durumlarda tercih edilir. Çene kemiğine uygulanan implant, titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir.

Kemik gelişimini tamamlayan, 18 yaşını dolduran ve herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilere implant uygulaması rahatlıkla yapabilir.

İmplant Kimlere Yapılabilir?

 • Tek diş eksikliği bulunan hastalara,
 • Tam ya da kısmi dişsiz hastalara,
 • Çeşitli nedenlere ya da travmaya bağlı diş kayıplarında,
 • Çene ve yüz kusuru bulunan hastalara,
 • Erimiş çene kemiği problemi olan hastalara,
 • Hareketli protez kullanmayı istemeyen hastalara

İmplant Kimlere Yapılamaz?

 • Sigarayı fazla kullanan hastalar için implant tedavisi risk oluşturabilir.

Sigara, ağız içerisindeki dokularda oluşan bakteri plağına zemin hazırlar. Enfeksiyon riskini gitgide artırır. İçerdiği karbonmonoksit ve toksit etkenlerden ötürü implantın kemikle kaynaşma aşaması olumsuzlukla sonuçlanır. Sigara, iyileşme sürecini etkiler. Bu durumda diş hekiminin takibiyle implant uygulama öncesi ve sonrasında sigara kullanımı azaltılarak tedaviye katkı sağlanabilir.

 • Şeker hastalarında implant tedavisi risk oluşturabilir.

Kontrol altında olmayan şeker hastalarında implant uygulaması risklidir. Çünkü şeker hastalarında doku iyileşme süreci geç olur. Eğer kandaki şeker miktarı kontrol altına alınabilirse implant uygulaması gerçekleştirilebilir. Implant tedavisi sonrasında şeker hastaları ağız hijyenine ayrıca özen göstermelidir.

  • Kalp rahatsızlığı bulunan hastalar için implant uygulaması risk oluşturabilir.

Kalp hastalığı bulunan bireyler, implant uygulamasına karar verdiği takdirde kalp doktur ve diş hekimi ile iletişim halinde tedavi sürecini yürütebilirler.

 • Hipertansiyon problemi olanlar için implant uygulaması risk oluşturabilir.

Hipertansiyon hastalarında ağrı, acı veya stres gibi durumlarla karşı karşıya gelindiğinde aşırı tepki olasıdır. Diş tedavisi esnasında kan basıncı akut olarak yükselebilir ya da konjestif kalp yetmezliği gibi durumların yanı sıra kanama benzeri komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle; hipertansiyon hastalarının implant uygulamasına başlamadan önce kan basıncı ölçümleri yapılmalıdır.

İmplant uygulaması ve implant fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

HIZLI RANDEVU

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.