Bir Günde İmplant

Bir günde implant uygulaması yapılabilir mi? Aynı günde implant tedavisi mümkün mü? Gibi sorular, implant yaptırmak isteyen pek çok hasta için merak konusu…

Öncelikle implant hakkında kısa birkaç bilgi paylaşalım.

Diş implantı, diş protezlerine destek amaçlı, çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Diş ve gülüş estetiğini bozan eksik dişlerin olduğu durumlarda tercih edilirler. Diş implantında, vücut dokularına uyumlu malzemeden üretilen yapay diş kökleri, steril muayenehane alanında, cerrahi bir işlemle çene kemiğine yerleştirilir. Çene kemiğine tamamıyla tutunan implant, üzerine konacak protezi taşıyacak duruma gelir.

İmplantın kemik ile kaynaşması süresi ve implant üzerine uygulanacak dişlerin yapılacağı süreci dikkate değerdir. İmplantın kemikle kaynaşmasını beklemeden dental implant uygulaması sonrasında aynı gün alınacak ölçü ile implantın üzerine diş yapılabilir. Ancak bu işlemin uygulanabilmesi için kaliteli kemik dokusuna sahip olmak şarttır. Kemik yeterli kalınlıkta ve hacimdeyse bir günde implant ve üzerine diş kaplaması yapılması olasıdır. Eğer hastada yeterli kalitede kemik yoksa, bir günde implant yapılıp üzerine diş konulduğu zaman implant uygulamasında başarısızlıklar göze çarpar. Kısacası risklidir.

Aynı gün implant hangi durumlarda tercih edilir?

Aynı gün yapılması düşünülen dental implantlar, çoğunlukla acil durumlarda, hızlı bir diş yerine ihtiyaç duyulan hastalar ile tercih edilebilir.

Hastalar, bir günde implant tedavisi ile hiçbir zaman dişsiz beklemek zorunda kalmıyorlar. Aynı gün içinde dişleri ve özgür gülüşleriyle dolu bir ağızla hayatlarına devam edebiliyorlar. Hastalar, dental implant operasyonu sonrasında aynı gün evlerine implantları yerleştirilmiş geçici bir dişle gidebilirler. 

Bir günde implant tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

HIZLI RANDEVU

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.