Çürüksüz Dişler İçin Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyucu Diş Hekimliği Neden Önemlidir?

Çürüksüz dişler için koruyucu diş hekimliğiHer çocuğun sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olmasını sağlayan koruyucu diş hekimliği, hem zaman avantajı hem de uygun bir tedavi yaklaşımı sağlamaktadır. Sağlıklı ağız ve dişlere sahip olan çocuklar besinleri çok daha rahat ve kolay çiğneyerek; yemeklerin besin değerlerini tam olarak alırlar. Daha çabuk konuşarak özgüven kazanırlar. Ağız ve diş sağlıkları iyi olduğundan vücudun diğer bölgelerini tehdit eden bir etken bulunmaz ve genel sağlık durumları da daha iyi olur.

Koruyucu Diş Hekimliğine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Çocuğun ilk dişinin sürmesiyle beraber, mutlaka diş hekimi ziyaretine gidilmelidir. Diş hekimi ziyaretine ne kadar erken başlanırsa, çocuğunuzun diş hastalıklarından korunma şansı o kadar artar. Çocuklara, 6 yaşından itibaren dişlerin çürüğe karşı korunması için fluorid ve fissür örtücü uygulamaları yapılması tavsiye edilir.

Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları Neleri İçerir?

- Diş fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlığının kazandırılması

- Diş sürme sürecinin takibi

- Parmak veya emzik emme gibi olumsuz ağız alışkanlıklarının tespiti ve engellenmesi

- Yer tutucu aparey uygulamaları

- Çürüğe neden olmayan beslenme alışkanlığının kazandırılması

- Fissür sealant uygulamaları

- Fluorid uygulamaları

- Spor yaralanmalarına karşı için koruyucu uygulamaları

- Ebeveynlere ve çocuklara ağız ve diş sağlığı eğitimi verilmesi

Koruyucu Diş Hekimliğinde Ebeveynlere Düşen Görevler Nelerdir?

Pedodontist, çocuğun ağız ve diş muayenesi sonrasında ebeveynlere evde uygulayabilmeleri adına özel bir program verir. Diş fırçalama işleminden, diş ipi kullanımına dengeli beslenmeden genel ağız ve diş sağlığına kadar özenle hazırlanan bu programı ebeveynler düzenli olarak uygulamalıdır.

Pedodontist ve ebeveyn işbirliği sayesinde çocuklarınız, hayatları boyu sürecek sağlıklı alışkanlıklar kazanmış olurlar.

Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizdeki uzman pedodontistlerimiz ile iletişime geçerek koruyucu diş hekimliği uygulamaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

HIZLI RANDEVU

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.