Pekiştirme Tedavisi ve Retainer'lar Hakkında Merak Edilenler

Kanal Tedavisi

Retainer; ortodonti tedavisi bitiminde düzelen dişlerinizin eski durumuna dönmemesi için uygulanırlar. Diğer adıyla pekiştirme tedavisidir. Dişlerin yeni konumlarına, diş eti ya da kemik dokusuna adaptesi retainer’lar sayesinde çok daha kolay sağlanır. Retainerların ne zaman ve nasıl kullanılmaları gerektiği ortodontist tarafından belirlenir.

Retainer’lar dişlerde çürük veya diş taşı oluşumuna neden olmaz. Retainer takıldıktan sonra da ağız hijyenine dikkat edilmeli ve günde en az 2 kere dişler fırçalanmalıdır.  

Tükettiğiniz sert bir gıdadan veya farklı bir nedenden ötürü retainer’ınız yerinden oynar ya da kırılırsa hemen hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

3 tip retainer vardır:

Sabit Retainer:

Tıpkı braketlerin takılma aşamasındaki uygulama gibi yapıştırılan bir tür retainer türüdür. Dişlerin arkasına uygulandığı için dışarıdan belli olmaz. Amaç, dişlerin hareket etmesini engelleyerek eski haline dönmemelerini sağlamaktır. Konuşmanıza ya da yemek yemenize engel olmaz.

Essix Retainer:

Şeffaf plak şeklindedirler. Tedavi bitiminde hastanın ağız ölçüsü alınır ve dişlerin düzgün bittiği şekildeki son kalıp çıkartılır. Bu şeffaf plak, hastalar tarafından ilk birkaç ay tam gün, sonrasında ise yalnızca gece yatarken kullanır. Hastanın rahatlıkla takıp çıkarabileceği plaklardır.

Hareketli “Hawley” Retainer:

 “Damaklık” biçiminde hazırlanan apareydir. Hastalar kolaylıkla takıp çıkarabilirler. Hastanın kullanım alışkanlığına göre fayda sağlar. Eğer ihmal edilirse dişlerin bozulma olasılığı artar.

Retainer’lar ve pekiştirme tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

HIZLI RANDEVU

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.