Diş beyazlatma Hakkında Merak Ettikleriniz

Dişler zamanla yiyecek, içecek ve sigara tüketimi gibi nedenlerle beyazlıklarını kaybederek renk değiştirebilirler. Bu problemi düzeltmek için diş beyazlatma işlemi uygulanabilir. Diş beyazlatma işlemi son derece kolay, güvenilir, ekonomik ve dişler aşındırılmadığı için daha koruyucu bir uygulama olarak popüler yöntemler arasında yer alır.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Uygulanır?

Diş beyazlatmada iki tip tedavi yöntemi uygulanır. İlki diş hekiminin muayenehanesinde uyguladığı ve daha hızlı sonuç veren ‘Office Bleaching’ işlemi; diğeri ise evinizde kendinizin kolaylıkla uygulayabileceği ‘Home Bleaching’ yöntemidir.

Office Bleaching Nasıl Yapılır? / Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Çoğunlukla tek seansta uygulanan işlem, hekimin gerekli gördüğü durumlarda bazen tekrarlanabilmektedir. İşlem esnasında dişetleri izole edilir ve dişler üzerine beyazlatma özellikli bir jel uygulanır. Jeli, diş yüzeyine aktive edebilmek için lazer veya LED gibi özel ışık kaynaklarıyla işlem desteklenir.

Home Bleaching Nasıl Yapılır? / Ev Tipi Diş Beyazlatma

Hasta eğer ev tipi diş beyazlatma uygulamasına karar verdiyse, ilk randevuda diş hekimi hastanın dişlerinden ölçü alarak işleme başlar. Alınan ölçüye uygun dişlerin üzerine yerleştirilecek şeffaf bir plak hazırlanır. Bu uygulamada da diş hekiminin denetimine ihtiyaç vardır.

Diş Beyazlatma Süreci

Muayenehanede yapılan ‘Ofis tipi diş beyazlatma işlemi’ ortalama 1 saat kadar sürer. Beyazlatmadan 2-3 gün sonra dişlerin rengi son halini almış olur. Muayenehanede diş hekiminiz tarafından alınan ölçü ile oluşturulan şeffaf plaklara yerleştirilen jeller ile yapılan ‘Ev tipi diş beyazlatma’ işlemi ise kullanılan jele ve uygulamanın durumuna göre 1-2 haftada da sonuç verir.

Diş beyazlatmanın etkisi, kişiden kişiye göre değişmekle beraber 1-2 sene arasındadır. Eğer kişi çok fazla sigara içmiyor ve dişlere zarar verecek nitelikte gıdalar tüketmiyorsa bu süre daha da uzayabilir.

Dişleri sıklıkla beyazlatmak, doku kayıplarının oluşmasına neden olur; mine dokusu içerisindeki maddeler zarar görebilir ve çözünerek kararabilir. Bu sebeple bazı dişler, yalnızca belli bir seviyeye kadar beyazlatılabilir ve diş beyazlatma işlemi 1-2 yıl süreli periyotlardan sonra tekrarlanabilir.

Diş beyazlatma uygulamaları ve dişlerin hangi aralıklarla beyazlatılması gerektiği konusunda detaylı bilgi için Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

HIZLI RANDEVU

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.