Ayrık Dişler ve Ayrık Diş Tedavisi

Ayrık dişler ya da aralıklı ön dişlerin geçmiş dönemlerden bu yana hep doğuştan şanslı insan oldukları ve uğur getirdiğine inanılır. Özellikle kadınlarda dikkati çeken ayrık ön dişlerin, dış görünüş üzerinde de etkileri bulunuyor. Kimilerine göre, ayrık dişli insanlar daha karakteristik, hoş ve farklı bulunurken kimilerine göreyse olumsuz bir etki yaratabiliyor.

Ayrık Dişler ve Tedavisi

Ayrık diş tedavisi, diş hekimliği alanındaki yeni gelişmeler sayesinde kolay yöntemlerle tedavi edilebiliyor. İnsanlar daha özgürce gülümseyebiliyor. Ayrık dişler, yalnızca ön dişler arasında bulunuyorsa, birçok farklı estetik uygulamalar ile kolaylıkla düzeltilebilir. Ayrık dişlerin dişlerin dışında daha geniş alana yayılmışsa, bunlar diş teli yani ortodontik tedaviler sayesinde giderilebiliyor.

Ayrık Dişler Nasıl Kapatılır?

Lamina Uygulaması İle Ayrık Diş Tedavisi

İnce porselen yaprakların dişlerde oluşan boşlukların ön yüzlerine yapıştırılarak kapatılması işlemidir. Lamina yöntemi ile hem dişlerdeki renklenmeler hem de şekil bozukluklarını da giderilebilir ve dişlerin istenilen boya getirilmesi sağlanır. Son derece hassas tekniklerle çok ince üretilen laminalar diş ve çevredeki dokularla başarılı şekilde uyum sağlar ve dişlerdeki ayrık görünümün düzeltilmesine yardımcı olur.

Bonding Uygulaması İle Ayrık Diş Tedavisi

Bonding uygulamaları, koruyucu diş hekimliği alanında tercih edilir. Normalde diş çürüklerinin tedavisinde uygulanan kompozit dolgular dişlerin arasındaki boşlukları doldurmaya ve en-boy dengesini kurmaya yardımcı olur. Bonding ile yalnızca dişlerdeki küçük aralıklar kapatılabilir. Bu sebeple porselen laminalara göre daha az tercih edilirler.

Diş Teli İle Ayrık Diş Tedavisi

Diş teliyle ayrık dişlerin tedavisi mümkündür. Dişler arasındaki ayrıklıkların ve aralıkların daha geniş alanlara yayıldığı durumlarda kalıcı sonuç olarak hem hekimler hem de hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Üstelik görünmeyen ve şeffaf diş teli avantajı sayesinde estetik kaygı yaşanmadan dişlerdeki ayrıklık düzeltilmektedir.

Ayrık diş problemi ve ayrık diş tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınız için Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

HIZLI RANDEVU

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.