Acil Diş Sorunları Ve İlk Müdahale

Acil diş sorunları; diş ağrıları, yaralanmalar veya kırık sabitleyiciler veya takma dişler olarak sınıflandırılabilir.

Diş Ağrısı

Eğer bir diş ağrısıyla karşılaşırsanız, ağrıyan bölgeyi bir diş fırçası ve diş ipi yardımıyla temizleyin. Ilık tuzlu suyla durulayın. Diş etinin ya da dişin üzerine aspirin koymayın; bu yanmaya sebep olabilir. Yüzünüzde oluşan şişliklerin üzerine soğuk kompres uygulayın. Parasetamol alın ve mümkün olan en kısa sürede diş hekiminizi arayın.

Diş Kaybı (Kökünden sökülmesi)

Eğer kalıcı bir diş tamamen yerinden çıktıysa, zaman çok kıymetlidir. Acil bir randevu almak için derhal diş hekiminizi arayın. Dişi çıkan kişiyi ve dişini yarım saat içinde diş hekiminin muayenehanesine götürmek kritik önem taşır. Bu, büyük bir başarıyla dişi yeniden yerine takmayı mümkün kılar.

Sallanan (Yerinden Oynamış) Diş

Eğer bir diş içe ya da dışa doğru itildiyse, çok az basınç uygulayarak tekrar yerine getirmeyi deneyin. Dişi boşluğuna doğru itmeyin. Yaralanan kişiyi mümkün olan en kısa sürede bir diş hekimine götürmeye çalışın. Diş yol boyunca nemli bir bez ya da gazlı bez yardımıyla sabitlenerek tutulabilir. Bazı durumlarda dişi sabitlemek için iç yüzeyden retainer dediğimiz koruyucu tedavi uygulanmaktadır.

Kırık (Parçalanmış) Diş

Öncelikle dişi temiz tutmak için ağzı ılık suyla durulayın. Bu gibi durumlarda derhal diş hekimi muayenesi gereklidir. Müdahale kırığın seviyesine bağlı olacaktır ve kalan kısmı törpülemekten diş renginde reçineli bir maddeyle doldurmaya ya da dişin üzerine bir kron ya da kaplama uygulamaya kadar değişiklik gösterebilir. Eğer bir sinir hasarı oluştuysa, bir kök kanal tedavisi de gerekli olabilir.

Yumuşak Doku Zedelenmesi

Dil, dudaklar ya da yanaklar ısırılmış, kesilmiş ya da delinmiş olabilir. Eğer kanama varsa, gazlı ya da temiz bir bezle sert bir biçimde baskı uygulayın. Eğer kanama 15 dakika içinde durmazsa derhal diş hekiminizle iletişime geçin. Dikiş atılması gerekebilir. Aksi takdirde yaralı bölgeyi gazlı bez ya da temiz bir bez üzerine ılık su dökerek temizleyin. Yaralanan ya da şişen bölgeye buz ile soğuk kompres uygulayın ve daha fazla bilgi almak için diş hekiminizle iletişime geçin.

HIZLI RANDEVU

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.