Ramazan Ayında Ağız ve Diş Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazan Ayında Ağız ve Diş Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler; en iyi ortodonti hastanesi, en iyi diş hekimi tavsiye, Türkiye'nin en iyi diş hekimi, En iyi diş Doktoru, diş doktoru tavsiye

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte en az sağlıklı beslenme kadar ağız ve diş sağlığını da dikkat etmek gerekiyor. Tutulan oruç, vücuttaki birçok organın işlevinde olduğu gibi dişleri koruyan ağız mukozasında da değişikliklere sebep oluyor. Oruç tutarken dil üzerinde oluşan pas yüzünden dilin pütürlü yapısı bakterilerin tutunmasını sağlar. İftar ve sahur sonrasında diş ve dil mutlaka fırçalanmalıdır. Diş ipi kullanmak ise ramazan ayı boyunca da alışkanlık haline getirilmelidir. İftar ve sahurda ağız hijyenine dikkat etmek ise birçok problemin önlenmesine yardımcı olur. Dişleri kuru fırçaya az miktarda macun sürerek en az 2 dakika fırçalayın. Oruçluyken ağız kokusundan şikâyet edilir. Diş çürükleri ya da diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenleri arasında yer alıyor. Ağız içi, bakteri oluşumuna uygun bir ortam olduğu için ramazan döneminde de ağız kokusuna neden olur. Özellikle iftarda hızlı yemek yememek, lokmaları yavaş ve iyi bir şekilde çiğnemek gerekiyor. Ayrıca çok sıcak ve soğuk yemekleri hızlı bir şekilde tüketmek, dişlere ve diş etlerine zarar verir. Bu nedenle yemeklerinizi orta ısıda tüketmeye özen gösterin. İftar açıldıktan sonra peynir ve süt ürünleri tüketerek doğal yolla dişlerinizin çürümesinin engelleyebilirsiniz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; karbonhidrat tüketimi sonrasında yenen peynirin diş plağının asidik özelliğini azalttığı ve dişleri çürüklere karşı koruduğu saptanmıştır. İftar sonrasında tüketebileceğiniz elma armut gibi meyveler kabuklarıyla beraber tüketildiğinde dişleri kuvvetlendirir. Çilekte bulunan malik asit ise dişlerde beyazlatıcı bir etki sağlar ve dişlerdeki lekeleri giderir.

Ramazanda oruç tutarken nelere dikkat edilmeli?

- Ramazan ayı süresince işlenmiş gıdalardan, şekerli, yağlı ve aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

- Diüretik içermeleri sebebiyle çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecekler vücuttan su kaybını arttırarak ağızda kuruluk yaptığından dolayı tüketmemeye özen gösterilmelidir.

- Oruçluyken midedeki asit seviyesi artar. Midede ağırlık ve yanma hissi oluşur. Midedeki bu problem ağızda kötü tada ve kokuya yol açabilir. Bu sebeple sahurda sebze ve meyveyi bol tüketmek gerekir.

- Sahur ve iftar sonrası ağız ve diş hijyenine dikkat edilmeli; diş fırçalama ve diş ipi kullanımının hem diş çürükleri ve dişeti iltihaplarını hem de ağız kokusunu önlediği unutulmamalıdır.

HIZLI RANDEVU

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.