Ortodonti Tedavisi Boyunca ve Sonrasında Ağız Hijyeni

Ortodonti tedavisi sırasında ağız ve diş sağlığını korumak önemli bir görevdir. Ortodontistinizin önerdiği diş fırçası ve ara yüz fırçası ile günde en az iki defa dişleri özenle fırçalamak gereklidir.

Ara yüz fırçalarının yanı sıra ağız duşları da tercih edilebilir. Ağız duşları, tazyikli bir şekilde su püskürterek, diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerdeki yiyecek artıklarını kolaylıkla temizlediklerinden ötürü hastalar tarafından rahatlıkla uygulanabilen seçenekler arasında yer alır.

Tedavi süresince ağız içerisinde bulunan metal veya diğer apareylerden ötürü dişlerin çevresinde plak birikmesi kaçınılmazdır. Plak birikiminden dolayı da diş minesinde lekelenmeler, çürükler, çeşitli diş eti problemleri veya ağız kokusu gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilir.

Ortodonti tedavisi boyunca iyi temizlenemeyen dişlerde ve dişleri çevreleyen dişetlerinde plak birikimine bağlı olarak şişmeler meydana gelir. Dişler, belirli zaman sonra iltihaplanarak kanamalı hale gelir, iltihap dişin çevresini saran kemiğe ilerlediğinde ise daha ciddi diş eti problemlerine yol açar.

Ortodonti Tedavisinde Ağız ve Diş Sağlığı Tüyoları

Kanal TedavisiDiş macununuzu leblebi büyüklüğünde kullanın. Fırçalama süresince diş fırçanız kuru olsun. Diş fırçasının ıslak, macununuzun ise çok fazla olduğu durumlarda, macun hızlı şekilde köpürür ve istemsiz de olsa tükürme ihtiyacı duyarsınız. Bu yüzden diş fırçalama işlemini kısa tutmak zorunda kalmış olursunuz.

Ara yüz fırçası garanti bir temizlik sağlar. Ara yüz fırçası kullanılmazsa temizlik tam anlamıyla gerçekleşmez. Braketlerin temizliği için kullanılan ara yüz fırçasına macun sürülmez. Braketlerin araları, altı, üstü, sağı ve solu kolaylıkla temizlenebilir.

Ortodonti Tedavisi Sonrasında Ağız ve Diş Sağlığı

Pekiştirme tedavisi sırasında da ağız ve diş sağlığına dikkat etmeniz gereklidir. Sabit pekiştirme aygıtı kullanıyorsanız her yemek sonrasında mutlaka dişlerinizi fırçalamalısınız. O esnada fırçalayamıyorsanız dahi, ağzınızı su ile çalkalamaya özen göstermelisiniz.

Eğer hareketli pekiştirme aygıtı kullanıyorsanız, yemek esnasında çıkarın ve kaybolmaması için mutlaka kendi kutusunda muhafaza edin. Apareylerinizi çıkardığınız zaman ağızda plak ya da koku oluşmaması için günde en az bir kere diş fırçası ya da sıvı sabun soğuk suda yıkamaya özen göstermelisiniz.

Ortodonti tedavisi boyunca ve sonrasında ağız hijyeni için merak ettiğiniz tüm sorular hakkında detaylı bilgiyi Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizin uzman hekim kadrosundan öğrenebilirsiniz.

HIZLI RANDEVU

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.