Kanal tedavisi nasıl yapılır ne kadar sürer?

Endodonti branşı altında uygulanan kanal tedavisi, dişin kuronunda yer alan pulpa odası ve kökü içerisindeki pulpa kanallarının hedef alındığı bir uygulamadır. Dişin beslenmesini sağlayan tüm sinirler, kan ve lenf damarları kanal tedavisi uygulamasıyla temizlenir. Sonrasında dolgu maddesiyle kaplanır ve bu sayede dişin kaybolan fonksiyonu geri kazandırılmış olur.

Kanal Tedavisi diş hastanesi,en iyi diş kliniği, en iyi endodontist, Dentadent BakırköyBirçok durumda kanal tedavisi gerekebilir. Özellikle ilerlemiş olan çürüklerde kanal tedavisi uygulanır. Dişin minesinde başlayan çürük tedavi edilmeyip dişin sinirlerine kadar ulaştığı için dişin tamamen kaybedilmesine kadar yol açabilir. Ayrıca pulpaya kadar uzanan kırık veya çatlaklarda, başarısız dolgularda ve diş eti hastalıklarında da kanal tedavisi tercih edilir. Kanal tedavisinin doğru zamanda uygulanmasına dikkat edilmelidir. Tedavinin erken dönemde başlaması, hasarlı dişin kurtarılması açısından son derece önemlidir. Böylelikle dişin yarattığı tüm problemler engellenir ve enfeksiyonun yayılma riski azalır.
Kanal tedavisi nasıl uygulanır?
- Dişinizin durumu diş hekiminiz tarafından kontrol edilir ve kanal tedavisinin önerilmesi sonrasında bir endodontist tarafından tedavi başlatılır.

- Herhangi bir ağrı hissetmemeniz açısından öncelikle tedavi yapılacak diş ve dişin olduğu kısım uyuşturulur. Ardından eğer çürük varsa temizlenir ve sinirlerin bulunduğu bölgeye ulaşmak için diş kuron bölgesinden açılır.

- Röntgen çekilir ve kanal uzunluğu tespit edilir.

- Pulpa dokusu çıkarılarak temizlenir ve kök kanalları çeşitli aletler desteğiyle şekillendirilir.

- Kök kanalları bakterilerden arındırılır ve çevre dokularla uyumlu bir malzeme ile doldurulur.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?
Tedavi, kişiden kişiye göre değişebilir. Kanal tedavisi dişin durumuna göre tek bir seans ile tamamlanabileceği gibi bazen bir kaç seansta da tamamlanabilir. Dişteki enfeksiyonun durumu önemlidir. Enfeksiyon, eğer çevre kemik dokularına yayılmış durumdaysa işlem iki ya da üç seans sürebilir.

Kanal tedavisi sonrasında ne olur?
- Tedavi sonrasında dişte hafif ağrı ve hassasiyet şikâyetleri hissedilebilir. Bu durum geçicidir.

- Ağrı ve sızı yaşamamak adına kanal tedavisi uygulanan dişin bulunduğu kısmı kullanmamaya çalışılmalıdır.

- Anestezi etkisi kanal tedavisi sonrasında 1 – 3 saat arasında geçmeyebilir. Dil ve dudaklarda uyuşukluk hissedilebilir.

- İşlem sonrasındaki iki saat herhangi bir şey yiyip içilmemelidir.

- Kanal tedavisi yapılmış bir diş, tedavi edilmemiş doğal bir diş gibi yıllarca görevini yürütebilir.

- Kanal tedavisi sonrasında ağız hijyenine mutlaka dikkat edilmelidir.

- Düzenli olarak dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

- Diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.

Kanal tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için Bakırköy ya da Bağdat Caddesi Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

HIZLI RANDEVU

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.