Implant Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Kanal Tedavisi

Implant Nedir?

Diş implantları; çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişleri yerine koymak için çene kemiğine yerleştirilen, doğal bir diş gibi görünen ve hissettiren, titanyumdan üretilmiş yapay diş köklerinin genel adıdır. Günümüzde en geçerli tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir ve neredeyse tüm vakalar için uygulanabilmektedir.

İmplant Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Günümüz koşullarında implantın çene kemiğine uygulanma süresi ortalama 15 dakika kadardır. Kemik kalınlığına bağlı olarak bu işlem biraz daha uzayabilmektedir.

İmplant İşlemi Sonrasında Şiddetli Ağrı Sızı Gibi Şikâyetler Gelişir mi?

İşlem sonrasında yaşanan ağrı, basit bir diş çekimi sonrası yaşanan ağrıdan daha fazla değildir. Sıradan bir ağrı kesici dahi bu şikâyeti dindirmek için yeterlidir.

İmplantın Avantajları Nelerdir?

  • Eksiksiz çiğneme fonksiyonu,
  • Doğal ve estetik görüntü,
  • Eksik bir dişin telafisi sırasında sağlam olan komşu dişlerin kesilmesi veya herhangi bir işlemden geçmesi gerekmez,
  • Oynama yapan protezlerin sabitlenmesini sağlar.

İmplantın Toplam Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Ortalama 15 dk. İçerisinde çene kemiğine uygulanan implant, ortalama üç ay içerisinde çevre dokulara uyum sağlar. Bu kaynaşma süresinin ardından implant, üzerine gelecek olan protez dişi taşımaya hazır hale gelir. Kemik yoğunluğunun az olduğu durumlarda bu süre biraz daha uzayabilmektedir.

Her Hastaya İmplant Uygulanabilir mi?

Implant tedavisi, neredeyse tüm vakalar için uygundur. İleri derecede kontorl altına alınamayan şeker hastası, kanama problemi olan ve de kemik gelişimi tamamlanmamış olan çok genç hastalarımıza ise implant tedavisi önermemekteyiz. Immun sistem problemi olan hastalara kontrollü yaklaşmaktayız.

Fobisi Olanların İmplant Tedavisi Ne Şekilde Gerçekleştiriliyor?

Hekim, iğne fobisi olan hastalarımızın tedavisini, ameliyathane ortamında bilinçli sedasyon veya genel anestezi altında gerçekleştirmektedir. 

Bilinçli Sedasyon İşlemini Kısaca Tanımlayabilir misiniz?

Bilinçli sedasyon; diş hekimi fobisi olan hastalarımızın gerginlik, kaygı, endişe, stres gibi tüm olumsuz duygularından arınmasını sağlayarak, üzerlerinde baskı hissetmeksizin tedavi olmalarına olanak tanıyan bir anestezi türüdür. Sedasyon anestezisi altındaki hastanın bilinci açık, algı seviyesi düşük düzeydedir. Bilincinin açık olması sayesinde tedavi boyunca iletişimimizi sürdürebiliriz. Kendisinden ağzını açmasını veya kapamasını istediğimizde, kolaylıkla yerine getirebilir.

Tedavi Hakkında Oluşmuş Yanlış Kanılar; Bu Yönde Aldığınız Sorular Nelerdir?

Implant tedavisi hakkında bazı gerçek dışı şüpheler ve yanlış kanılar mevcut. Bu yönde hastalarımızdan gelen başlıca birkaç soru şu şekildedir;

        “Implant kemik erimesine neden olur mu?"

            Kesinlikle hayır. Implantlar, gerek ağız içerisinde gerekse vücut genelinde herhangi bir sağlık sorununa yol açmamaktadır. Aksine, eksik diş/dişler implant ile telafi edilmediği takdirde kemik erimesi yaşanır. Bulunduğu bölgede kemiği fonksiyona sokarak erimesini engeller.

            “Alerjik reaksiyona yol açar mı?”

            Bu yönde kayıtlara geçmiş bir şikâyet bulunmamaktadır. Implantlar, insan vücuduna uyumlu maddelerden üretilmektedir. Çoğunlukla da titanyum maddesi tercih edilmektedir ve titanyumun bilinen bu tarz olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

HIZLI RANDEVU

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.