Diş eti operasyonu (gingivoplasti)

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri Nelerdir?
- Dişlerdeki diş taşları ve diş plakları

- Diş etinde oluşan enfeksiyon ve iltihaplar

- Yaşlanma

- Bruksizm (Diş sıkması ve diş gıcırdatması)

- Çapraşık ve düzensiz konumlanmış dişler

- Sigara, alkol kullanımı ve kötü beslenme alışkanlıkları

- Başarısız sonuçlanmış tedaviler

- Stres

- Hamilelik

Diş Eti Operasyonları - dentadent bakırköy Estetik Diş eti Ameliyatları
Hastada genellikle üst ön dişlerin diş eti ile ilgili estetik problemleri varsa gingivoplasti yani diş eti şekillendirme ameliyatı uygulanır. Bazı kişiler güldüğünde diş etleri aşırı görünür. Bu durumda gingivektomi operasyonu başarılı bir sonuç sağlar ve daha estetik bir gülüş kazanılmış olur.

Diş eti Çekilmesi Ameliyatları
Diş eti çekilmesi, dişi çevreleyen kemiğin üzerindeki koruyucu dokunun diş taşı ya da kötü yapılmış bir kaplamadan ötürü aşağı doğru erimesi ve diş etinin aşağıya doğru inmesi durumudur. Diş taşları öncelikli olarak diş etinde enfeksiyon ve hastalıklara neden olur. Diş etinde kanama ve ağız kokusu ile belirti verir. Diş eti çekilmeleri, panoramik röntgenle de teşhis edilir. Cerrahi operasyonla kolaylıkla tedavi edilir. Tedavi edilmeyen diş etleri ise ilerleyen dönemlerde diş kayıplarına neden olur.

Diş eti ameliyatı öncesinde tedavi, ilk olarak dişlerin temizlenmesi işlemiyle başlar. Diş hekimi, bir hafta ara ile iki kere diş temizliği uygulaması gerçekleştirir. Sonrasında diş eti ameliyatına geçilir.

Diş eti ameliyatı günümüzde ultrasonik cihazlar ile yapıldığından dolayı eskilere oranla çok daha kolaydır. Öncelikle hastaya anestezi uygulanır ve hastanın diş etinden küçük bir kesi açılarak bu kesi içerisinden diş köküne ulaşılır. Diş kökü içerisine oluşan şekil bozuklukları, tartar ve diğer hastalıklar tedavi edilir.

Diş eti Ameliyatı Sonrası
Diş hekimi tarafından yapılan periodontal operasyon sonrasında hastanın yapması ve yapmaması gereken işlemler aşağıdaki gibidir;
- Diş eti ameliyatı sonrasındaki 2 saat boyunca hiçbir şey yiyip içilmemelidir.

- Ameliyat sonrasında ilk gün sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

- Ameliyat edilen bölgedeki dişlerle çiğneme yapılmamalıdır.

- Yumuşak ya da ılık yiyecekler tüketilmelidir.

- Asitli ve alkollü içeceklerden uzak durulmalı, baharatlı tüketilmemelidir.

- Diş eti ameliyatı sonrasındaki birkaç gün sigara içilmemelidir.

- Ameliyat sonrasında sağlıklı bir iyileşme süreci için hekimin önerdiği antibiyotikler, tarif edilen şekilde kullanılabilir.

- Ameliyat edilmemiş olan bölgeleri normal diş fırçası ile fırçalamakta herhangi bir sakınca yoktur. Ameliyat bölgesindeki dişlerin ise yalnızca çiğneme yüzeyleri fırçalanabilir.

Diş eti ameliyatları ve diş eti tedavileri hakkında daha detaylı bilgi almak için Bakırköy ya da Bağdat Caddesi Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

HIZLI RANDEVU

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.