Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız Kokusu Neden Olur, Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız kokusu, ağızda bulunan bakteriler nedeniyle meydana gelen ve sosyal hayatı da etkileyen can sıkıcı bir problemdir. Ağız kokusunun birçok nedeni olabilir. Sabah uyandıktan sonra veya yemek sonrasında oluşan ağız kokusu fizyolojik kaynaklıdır.

Ağız Kokusunun Sebepleri;

Dentadent Bakırköy diş hastanesi, en iyi diş kliniği, diş hastanesi, en iyi endodontist,Sinüs ve akciğerdeki enfeksiyonlar

Şeker hastalığı

Karaciğer yetmezliği

Ağız kuruluğu

Alkol ve tütün ürünleri

Diş eti hastalıkları

Diş çürükleri

Yetersiz ağız hijyeni

- Diş aralarında, dil üzerinde kalan yiyecek artıkları

 

Ağız Kokusu - Nefes Kokusu

Ağız kokusu veya nefes kokusu, genellikle ağız sağlığına gereken özen gösterilmemesinden ya da genel vücut sağlığında oluşan bir hastalıktan dolayı meydana gelebiliyor. Hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız eden ağız kokusu, kişilerarası iletişimi ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Sosyal baskı, stres ve özgüven problemleri oluşmasına neden oluyor.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Sabahları ilk uyanıldığında ağız kokusu olabilir. Bir gün öncesinde soğan, sarımsak gibi kokulu gıdalar tüketildiğinde neredeyse 1-2 gün boyunca ağız kokabilir. Uzmanlara göre bu tip kokular normal olarak karşılanabiliyor. Ancak bazen istisnai durumlar olabiliyor.

Ağız kokusu, üst ve alt solunum yolunun yanı sıra mide ve bağırsak sistemi, yemek borusu, bağışıklık sistem, kan, kronik böbrek yetmezliği, şeker, karaciğer ve metabolik hastalıkların habercisi olabileceğinden mutlaka ciddiye alınmalı en kısa sürede hekime ile görüşülmelidir.

Ağız Kokusuna Yol Açan Şeyler

 • Tütün ürünleri ağız kokusuna neden olurlar. Zamanla diş eti hastalığı olasılığını artıran sigara vb. ürünler
 • Ağız kuruluğu
 • Diş çürükleri ve diş eti problemleri
 • Diş ve dilin fırçalanmaması
 • Düzenli şekilde temizlenmeyen protezler
 • İlaçlar
 • Bademciklerin üzerinde meydana gelen küçük, bakteri kaplı taşlar
 • Burun, boğaz ya da sinüslerde oluşan iltihaplanma
 • Sürekli ağızdan nefes almak

Ağız Kokusuna Doğal Çözümler

Tarçın, ağızda bakterilerin çoğalmasını engeller. Limon bal, tarçın ve sıcak sudan hazırlayacağınız karışımı gargara yapabilirsiniz.

Karbonat, ağız için mucizevi bir çözümdür. Karbonatı ılık suyun içinde karıştırarak gargara yapabilir veya diş fırçanızı karbonata batırarak diş macunu şeklinde kullanabilirsiniz.

Rezene en az karanfil kadar etkilidir. Rezeneyi ağzınızda çiğneyerek ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz.

Nane yaprakları taze bir nefese kavuşmanızı sağlar.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız kokusundan korunmak kolay. Ağız kokusuna çözüm için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz;

 • Hem dişinizi hem dilinizi fırçalayın.
 • Bol su tüketin.
 • Lokmaları iyi çiğneyin.
 • Diş ipi ve gargara kullanımına özen gösterin.
 • Sigara kullanmayın.
 • Şekersiz, çinko içerikli sakız çiğneyin.
 • Gün boyu aç kalmayın. Sık ve ara öğünlerle beslenin.
 • Yoğurt tüketin.
 • Ağzınızda protez ve köprü varsa düzenli aralıklarla kontrol ettirin.
 • Eğer ağız ve diş kaynaklı değilse K.B.B uzmanına veya gastroenteroloğa görünün.

Ağız Kokusunun Çeşitleri

Gerçek Ağız Kokusu

1. Fizyoloik Ağız Kokusu

Kişi, sabah ilk uyandığında veya gün içinde beslendiği gıdalardan kaynaklı (sarımsak gibi) ağız kokusundan yakınır. Ağız gargaralarının yanı sıra dil, diş fırçalarının arka yüzeyindeki tırtıklı alanlarla fırçalanır ve şikayet minimum düzeye iner. Düzenli ağız bakımıyla kötü nefes kokusunun önüne geçilmiş olur.

2. Patolojik Ağız Kokusu

Bazı kişiler, kendi ağız kokularının farkında olmazlar. Kalıcı olan patolojik ağız kokusu, fizyolojik ağız kokusundaki kadar gargara, diş fırçalama gibi işlemlerle kolayca giderilemez.

3.Psikolojik Ağız Kokusu

Psikolojik ağız kokusu yaşayan bireyler, dışarıdan hiçbir şekilde fark edilmemesine rağmen kendi ağızlarının koktuğunu düşünürler. Bu kaygı, bazı durumlarda kişinin psikolojisini bozabilecek düzeye ulaşır. Strese daha çok eğilimli olan ve sıklıkla strese maruz kalan kişilerde tükürük akışı sürekli azalır ve ağız kuruluğu oluşur. Bu da ağız kokusuna neden olabilir.

Halitofobi (Psikolojik Ağız Kokusu)

Ağız kokusu tedavisi olunsa da, kişi halen ağzının koktuğunu düşünür. Hastalarda zamanla ağız kokusu korkusu oluşmaya başlar.

Ağız Kokusu Tedavisi - Halitozis Tedavisi

Ağız kokusu tedavisinde hasta şikâyetleri dinlenir. Elektorokimyasal ölçüm yapan cihazlar ile ağız kokusunun şiddeti ve etkeni belirlenir. Kan gazlarının yanı sıra tükürük PH’ına bakılır. Dil sırtındaki bakteriler tespit edilir ve tedaviye başlanır.

Sosyal ve özel hayatınız ağız kokusu ile kâbusa dönmesin. Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ile iletişime geçerek ağız kokusu hakkında detaylı bilgi alabilir, tedavi olmak için hızlıca randevu oluşturabilirsiniz.

HIZLI RANDEVU

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.